Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця
Нормативна база
- Цивільний Кодекс України
- Господарський кодекс України
- Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців"
- Наказ Міністерства юстиції України від 09.02.2016 № 359/5 «Про затвердження Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 09.02.2016 за № 200/28330;
- Наказ Міністерства юстиції України від 23.03.2016 № 784/5 «Про затвердження Порядку функціонування порталу електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23.03.2016 за № 427/28557
- Наказ Міністерства юстиції України 18 листопада 2016 року №3268/5 "Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"
- Розпорядження Кабінету міністрів України від 16 травня 2014 р. № 523-р “Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг"
Порядок реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця
Для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця подається один з таких документів ( ст. 18 п. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців":
- заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням; форма 12
- ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв’язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою.
Якщо документи подаються особисто, заявник пред’являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне чи тимчасове проживання. У разі подання документів представником, крім випадку, коли відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі, представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження. Забороняється вимагати додаткові документи для проведення реєстраційних дій, якщо вони не передбачені статтею 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців". Якщо документи подаються особисто, заявник пред'являє свій паспорт громадянина України, або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне або тимчасове проживання. Якщо документи подаються представником - документ, що засвідчує повноваження (довіреність, доручення тощо) та документ що підтверджує особу.
Спосіб подання документів, необхідних для отримання адміністративної послуги
- У паперовій формі документи подаються заявником особисто або поштовим відправленням.
- В електронній формі документи подаються через портал електронних сервісів.
При подачі документа для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця складається опис, копія якого надсилається заявнику або надається йому особисто з відміткою про дату надходження.
В журналі обліку реєстраційних дій робиться відмітка з датою подачі підприємцем документів для реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця (частина третя статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців")
Строк надання адміністративної послуги Державна реєстрація проводиться за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації протягом 24 годин з дати подання документів (стаття 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців").
Зупинення розгляду документів здійснюється у строк, встановлений для державної реєстрації.
Строк зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, становить 15 календарних днів з дати їх подання.
Результат надання послуги: повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем (стаття 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців").
Результати надання адміністративної послуги у сфері державної реєстрації оприлюднюються на порталі електронних сервісів та доступні для їх пошуку за кодом доступу.
У разі відмови у державній реєстрації документи, подані для державної реєстрації, повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення.
Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця (частина третя статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців").
Необхідно враховувати, що реєстрація припинення підприємницької діяльності не позбавляє необхідності пройти перевірку у органах ДФС, Пенсійному Фонді тощо, а сам факт оприлюднення реєстрації припинення підприємницької діяльності послужить підставою для позапланової перевірки.