Призначення вперше та виплата пенсій внутрішньо переміщеним особам

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.Версію затверджено Natalia.zaitseva.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено режим воєнного стану.

Інфографіка: Як отримати пенсії та грошову допомогу у період дії воєнного стану

Куди звернутися?

Призначення пенсій внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження (далі - ВПО), здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (абзац другий пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам").

Порядок призначення пенсії ВПО вперше

Не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку ВПО (її законний представник) має право звернутися до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України надати наступні документи:

 1. заяву про призначення (відновлення) пенсії;
 2. копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (додатково пред'являється оригінал довідки), крім випадків, коли ВПО відмовилася від довідки;
 3. документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
 4. трудову книжку (за відсутності – інші документи, що підтверджують наявний трудовий стаж (наприклад, довідки, виписки з наказів, посвідчення, відомості про заробітну плату тощо);
 5. індивідуальні відомості про застраховану особу (за період роботи чи довідка про заробітну плату);
 6. документи, що засвідчують особливий статус особи (наприклад, посвідчення учасника бойових дій) – за необхідності;
 7. документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (у випадку, якщо особа перемістилася з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим);
 8. дві фотокартки 2,5×3 (пункт 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1).

→ Під час звернення ВПО із заявою про призначення пенсії та документом, що посвідчує особу, територіальні органи Пенсійного фонду України ідентифікують особу заявника, фіксують місце і час її звернення, порівнюють отримані дані з даними, що обробляються в базах даних Пенсійного фонду України, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у порядку, який затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з (абзац четвертий пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам").

→ Відкриття рахунку в ПАТ "Державний ощадний банк України" та надання територіальному органу Пенсійного фонду України заяву про зарахування пенсії на цей рахунок.

Відкриття рахунку в ПАТ "Державний ощадний банк України"

Починаючи з 01 липня 2016 року виплати пенсій, що призначаються ВПО, здійснюються через рахунки та мережу ПАТ "Державного ощадного банку України".
ВПО, якій призначено пенсію, для укладення договору про відкриття рахунку необхідно звернутися до відділення банку за місцем фактичного проживання та надати наступні документи:

 1. документ, що посвідчує особу (паспорт);
 2. довідку про присвоєння ідентифікаційного номера;
 3. довідку про отримання пенсії;
 4. довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

За письмовими заявами осіб з інвалідністю I групи та іншим особам, які, за висновком лікарсько-консультативної комісії, не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, за їх письмовою заявою можуть проводитися публічним акціонерним товариством "Укрпошта" з доставкою за фактичним місцем проживання/перебування таких осіб.

Важливо!

Платіжна картка, на яку зараховуються пенсія ВПО одночасно є пенсійним посвідченням. Строк дії карток, які одночасно є пенсійним посвідченням, встановлюється до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах ПАТ "Державний ощадний банк України" кожні шість місяців. Після завершення строку дії картки вона перевипускається за рахунок публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Фізична ідентифікація клієнта, якому відкрито поточний рахунок в ПАТ "Державний ощадний банк України" для отримання пенсії, до отримання ним платіжної картки здійснюється кожні три місяці з дня відкриття рахунка або з дня попередньої ідетифікації.

За проведенням виплат пенсій ВПО здійснюється контроль шляхом перевірки фактичного місця проживання/перебування ВПО.