Призначення вперше та виплата пенсій внутрішньо переміщеним особам

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.Редакція була затверджена Natalia.zaitseva.
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

Куди звернутися?

Пенсія внутрішньо переміщеним особам (далі - ВПО) призначається та виплачується територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

Порядок призначення пенсії ВПО вперше

Не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку ВПО (її законний представник) має право звернутися до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України надати наступні документи:

 1. заяву про призначення (відновлення) пенсії;
 2. копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (додатково пред'являється оригінал довідки);
 3. документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
 4. трудову книжку (за відсутності – інші документи, що підтверджують наявний трудовий стаж (наприклад, довідки, виписки з наказів, посвідчення, відомості про заробітну плату тощо);
 5. індивідуальні відомості про застраховану особу (за період роботи чи довідка про заробітну плату);
 6. документи, що засвідчують особливий статус особи (наприклад, посвідчення учасника бойових дій) – за необхідності;
 7. документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (у випадку, якщо особа перемістилася з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим);
 8. дві фотокартки 2,5×3.

→ Територіальний орган Пенсійного фонду України направляє звернення до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проведення перевірки достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування ВПО.

→ Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом 15 робочих днів з дня надходження звернення проводить перевірку інформації про фактичне місце проживання/перебування ВПО та складає акт обстеження матеріально-побутових умов, який підписується всіма повнолітніми ВПО (їх законними представниками).

→ Рішення про призначення або про відмову у призначенні пенсії приймає комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за результатами розгляду подання структурного підрозділу з питань соціального захисту населення про призначення або про відмову у призначенні пенсії з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї протягом 5 робочих днів з дня отримання подання.

→ На підставі рішення комісії територіальний орган Пенсійного фонду України призначає пенсію.

→ Відкриття рахунку в ПАТ "Державний ощадний банк України" та надання територіальному органу Пенсійного фонду України заяву про зарахування пенсії на цей рахунок.

Відкриття рахунку в ПАТ "Державний ощадний банк України"

Починаючи з 01 липня 2016 року виплати пенсій, що призначаються ВПО, здійснюються через рахунки та мережу ПАТ "Державного ощадного банку України".
ВПО, якій призначено пенсію, для укладення договору про відкриття рахунку необхідно звернутися до відділення банку за місцем фактичного проживання та надати наступні документи:

 1. документ, що посвідчує особу (паспорт);
 2. довідку про присвоєння ідентифікаційного номера;
 3. довідку про отримання пенсії;
 4. довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

За письмовими заявами осіб з інвалідністю I групи та іншим особам, які, за висновком лікарсько-консультативної комісії, не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, за їх письмовою заявою можуть проводитися публічним акціонерним товариством "Укрпошта" з доставкою за фактичним місцем проживання/перебування таких осіб.

Важливо!

Платіжна картка, на яку зараховуються пенсія ВПО одночасно є пенсійним посвідченням. Строк дії карток, які одночасно є пенсійним посвідченням, встановлюється до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах ПАТ "Державний ощадний банк України" кожні шість місяців. Після завершення строку дії картки вона перевипускається за рахунок публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Фізична ідентифікація клієнта, якому відкрито поточний рахунок в ПАТ "Державний ощадний банк України" для отримання пенсії, до отримання ним платіжної картки здійснюється кожні три місяці з дня відкриття рахунка або з дня попередньої ідетифікації.

За проведенням виплат пенсій ВПО здійснюється контроль шляхом перевірки фактичного місця проживання/перебування ВПО.