Повернення коштів за квитки під час карантину

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Повернення коштів за зірвану поїздку через епідемію коронавірусу

Більшість авіакомпаній повертають гроші за квитки, але з турфірмами все не так просто. Багато в чому повернення коштів за тур залежить від договору, в якому мають бути прописані можливі терміни відмови та причини невиїзду.
Щоб зрозуміти, чи має право турист на повернення грошей, треба дивитись його договір із турагентом, за яким визначаються права та обов’язки турагента, туроператора і туриста. Коли турист купує послугу, він про щось домовляється, сплачує гроші й погоджується на умови, визначені в договорі між турагентом і туристом. Від цього залежатиме, чи повернуть туристу гроші. Повернути гроші можливо, якщо турагент зможе домовитися із туроператором, а той, у свою чергу, погодить із авіакомпанією та стороною, що приймає за кордоном. Цього майже ніколи не відбувається. Кожен піклується про свої інтереси. Що стосується вірогідності повернення коштів, то в кожному конкретному випадку все буде залежати від того, як домовляться сторони, а якщо не домовляться, то яку позицію займе суд, де сторони будуть вирішувати свою суперечку.

Відповідальність турагента і туроператора

В зв’язку з тим, що Верховна Рада України визнала карантин і ситуацію із корона вірусом підставою для форс-мажору, туроператори та авіакомпанії можуть отримати в Торгово-промисловій палаті України довідку про те, що коронавірус є форс-мажором і саме це завадило надати послугу. Тоді туроператор може не повертати гроші, але це не звільняє його від виконання своїх зобов’язань. Це лише означає, що в майбутньому, коли пройде карантин і все налагодиться, туроператор зобов’язан надати послугу в повному обсязі.
Але є нюанс! Якщо поїздка переноситься, наприклад, на сезон, коли ціни вищі, ніж на початку сезону, доведеться доплатити за тур. Домовленості можуть змінюватися залежно від того, як турист буде домовлятися з турагентом, а той – з туроператором, і далі – зі стороною, що приймає. Якщо турист погодиться просто перенести поїздку, то він зможе поїхати, можливо, до іншої країни й навіть на більш вигідних умовах. Але трохи пізніше. А якщо турист не захоче домовлятись, то може взагалі нічого не отримати.
Туроператори та інші гравці туристичного ринку за останні роки настільки відшліфували свої договори, що несуть мінімальні штрафи й втрати.

Скасування чи затримка авіарейсу

У разі виникнення надзвичайних обставин авіаперевізник має право без повідомлення пасажира скасувати чи затримати рейс або анулювати раніше підтверджене бронювання. В інших випадках авіаперевізник або його агент з продажу зобов'язаний попередити пасажира про затримку або скасування рейсу не пізніше ніж за три години до початку реєстрації. Також він повинен надавати пасажирам на їх запит пояснення щодо підстав скасування чи затримки рейсу.

У разі скасування рейсу пасажирам має бути запропоновано на вибір:

  • відшкодування вартості повітряного перевезення впродовж семи днів, яке має бути виплачене готівкою, електронним банківським переказом, банківськими дорученнями або банківськими чеками чи (за наявності засвідченої у письмовій формі згоди пасажира) у вигляді дорожніх чеків та/або інших послуг, повної вартості квитка за ціною, за якою його придбано, за невикористану частину квитка та за використані частину або частини квитка, якщо рейс більше не задовольняє потреби пасажира, а також забезпечити (за потреби) зворотний рейс до початкового пункту відправлення за першої можливості;
  • зміну маршруту, яка має здійснюватися за відповідних транспортних умов: до кінцевого пункту призначення – за першої можливості чи до кінцевого пункту призначення – у пізніший час за бажанням пасажира та за умови наявності вільних місць.

У ситуації яка склалась на сьогодні, авіакомпанії скасовують рейси саме через рішення органів влади (або розпорядження урядів різних держав, які забороняють літати до цих країн), а не пасажири відмовляються від квитка. Так, згідно зі ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг виконавець зобов'язується надати послугу, яку запросив і оплатив замовник. Якщо ж послугу не надали – гроші потрібно повернути.

У загальному випадку пасажирам не треба писати авіакомпаніям запит на скасування квитка, як деякі перевізники просять (адже не пасажир відмовляється, а перевізник скасовує рейс). Якщо пасажир бажає письмово звернутися до авіакомпанії, то йому доцільніше буде зробити запит на письмове підтвердження факту скасування рейсу і причини скасування та подати заяву про повернення всіх коштів із вказівкою, що рейс та зміна дати більше не задовольняє ваші потреби.

Повернення коштів за авіаквитки

У переважній більшості авіакомпанії повертають гроші за заброньовані квитки, якщо самі скасовують рейси. До того ж, є певні положення, які передбачають відповідальність авіаперевізників у разі скасування рейсів на певні напрямки. Якщо авіаперевізник скасовує рейс менш ніж за 2 тижні до моменту рейсу й не пропонує заміну, то, крім повернення грошей за квиток, він повинен сплатити штраф кожному туристові (сума штрафу може бути збільшено залежно від дальності перельоту).

Деякі авіакомпанії йдуть на зустріч і пропонують безкоштовно змінювати дату вильоту або повернення коштів за придбаний квиток, а інші пропонують тільки перенести дату вильоту. В останньому разі у особи, що придбала квиток, є право відмовитись від перенесення дати та вимагати примусового повернення коштів. Авіакомпанія також може отримати довідку в Торгово-промисловій палаті про форс-мажорні обставини, які завадили надати послугу, але форс-мажор звільняє авіакомпанію від компенсацій, та не від повернення вартості квитка, (це описано в Пункті 3 Глави 3 Розділу XV "Правил повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу, затверджених Наказом Державної авіаційної служби України", далі - "Правила").

Розмір сум коштів, що повертаються за невикористаний квиток (його частину), залежить від використаного тарифу і тарифних нормативів авіаперевізника та виду відмови від перевезення (добровільна чи примусова). Примусове повернення коштів або перебронювання без застосування штрафних санкцій здійснюється у випадках скасування, перенесення, затримки рейсу, на який у пасажира заброньовано місце та оформлено квиток.

Авіаперевізник має право відмовити в поверненні коштів (за винятком всіх невикористаних державних зборів, податків, аеропортових зборів (такс) і зборів (такс) авіаперевізника), якщо:

  • заяву про повернення коштів пасажир подав після закінчення строку чинності квитка, визначеного у главі 4 розділу III "Правил", а також в інших випадках, передбачених цими Авіаційними правилами;
  • квиток придбано за спеціальним тарифом і правилами його використання не передбачено повернення сум (у разі придбання квитка за таким спеціальним тарифом авіаперевізник або його агент з продажу повинен поінформувати про це пасажира під час бронювання і в квитку має бути відповідна відмітка).

Квитки "Укрзалізниці"

«Укрзалізниця» продовжила термін повернення залізничних квитків – до 90 діб для внутрішнього сполучення і до 180 діб – для міжнародного.