Отримання міжнародного водійського посвідчення

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

 1. Віденська Конвенція про дорожній рух 1968 року.
 2. Постанова Кабінету Міністрів України від 8 травня 1993 року № 340 «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами»

Орган уповноважений на видачу міжнародного водійського посвідчення

З 2017 року міжнародне посвідчення водія видається на підставі національного посвідчення водія в уповноважених підрозділах територіальних органів з надання сервісних послуг МВС - територіальних сервісних центрах МВС (далі - територіальні сервісні центри МВС).

Це можна зробити в будь-якому територіальному сервісному центрі МВС.

Для отримання (обміну) міжнародного посвідчення водія необхідно звернутись до зручного за місцем розташування територіального сервісного центру, адресу розташування, можна знайти на сайті Головного сервісного центру МВС України у розділі «контакти».

У разі відсутності в населеному пункті територіального сервісного центру МВС видача міжнародного посвідчення водія здійснюються працівником територіального сервісного центру МВС за допомогою мобільного територіального сервісного центру МВС (спеціально облаштованого транспортного засобу) за окремим графіком роботи та за наявності більше 10 заявок органів місцевого самоврядування, які надійшли до територіального сервісного центру МВС у відповідній області, в якій розташований населений пункт, у порядку, визначеному МВС.

Порядок видачі міжнародного посвідчення водія

Відповідно до пункту 33 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 травня 1993 року №340, при зверненні до територіального сервісного центру необхідно подати наступні документи:

 • копію національного посвідчення водія та пред’явити оригінал національного посвідчення водія адміністратору на місці та надати його копію;
 • паспорт громадянина України (у разі надання ID-картки без наявних у безконтактному електронному носії відомостей про реєстрацію місця проживання разом надається довідка про реєстрацію місця проживання особи)
 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • фотокартка розміром 3,5х4,5 см на матовому папері;
 • платіжний документ (квитанція), який засвідчує оплату адміністративної послуги.

Національне посвідчення водія, на підставі якого було видано міжнародне, не вилучається. Після перевірки поданих документів посадова особа територіального сервісного центру МВС одразу повертає заявнику національне посвідчення водія, паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Видача (обмін) міжнародного посвідчення водія здійснюється без складання іспитів.

Увага! Міжнародне посвідчення водія без наявності національного не є дійсним.

Важливо! Термін дії міжнародного посвідчення водія3 роки, але не більше строку дії національного посвідчення водія.

Вимоги до міжнародного водійського посвідчення

Відповідно до Віденської Конвенції про дорожній рух 1968 року, для виїзду за кордон національне посвідчення водія обов’язково має містити наступну інформацію:

 1. Прізвище
 2. Ім’я і по батькові
 3. Дата і місце народження
 4. Місце проживання
 5. Орган, що видав посвідчення
 6. Дата і місце видачі посвідчення
 7. Дата закінчення дії посвідчення
 8. Номер посвідчення
 9. Підпис і / або штамп або печатку органу, що видав посвідчення
 10. Підпис власника
 11. Фотографія власника
 12. Категорія / категорії, або підкатегорії транспортних засобів, на які поширюється це посвідчення, із зазначенням дати видачі посвідчення і дат закінчення дії для кожної з цих категорій.

Українські права міжнародного зразка, тобто ті, які видані після 2011 року, мають всю зазначену вище інформацію. Таким чином, при наявності національного посвідчення європейського зразка, можна законно водити авто за кордоном у всіх країнах-учасницях Віденської конвенції.

Національне законодавство визначає додаткові відомості, що вносяться в посвідчення водія, а також його розмір і тип палітурки.

Для участі в міжнародному русі в будь-якому випадку рекомендовано отримати міжнародне посвідчення водія.

У разі, якщо посвідчення водія не відповідає чинним міжнародним вимогам, потрібно скористатися послугою обміну посвідчення водія у сервісних центрах МВС.

Підстави для відмови в отриманні міжнародного водійського посвідчення

Підстави для відмови в отриманні міжнародного водійського посвідчення

 1. позбавлення права на керування транспортним засобом або тимчасове обмеження в такому праві;
 2. особа перебуває в розшуку;
 3. встановлення факту підробки національного посвідчення водія;
 4. закінчення строку дії національного посвідчення водія на дату отримання міжнародного посвідчення водія;
 5. невідповідність персональних даних заявника, в тому числі зазначених у поданих ним документах, наявній інформації про заявника.

Важливо! Якщо при проведенні перевірки поданих особами документів буде встановлено, що особи позбавлені права керування транспортними засобами, національне посвідчення водія посадовими особами не повертається, а надсилається до ТСЦ МВС за місцем проживання особи на зберігання до закінчення строку такого позбавлення, про що інформується відповідний територіальний орган Національної поліції.

Позбавлення водійських прав за кордоном

Статтею 42 Віденської конвенції передбачено, що в разі порушення правил дорожнього руху країни перебування, компетентні органи такої країни (наприклад поліція) мають право:

 • тимчасово вилучити національне водійське посвідчення або до закінчення терміну його дії, або до моменту виїзду порушника;
 • проінформувати орган, що видав посвідчення про тимчасове позбавлення права користування нею;
 • якщо мова йде про міжнародний посвідченні, зробити спеціальну позначку про припинення дії такого посвідчення на цій території;
 • в тому випадку, коли він не застосовує процедуру, згадану в підпункті а) цього пункту, на додаток до повідомлення, згаданого в підпункті b), просити орган, який видав або від імені якого було видано посвідчення водія, інформувати зацікавлену особу про прийняте щодо нього рішення.

На Україні, згідно зі статтею 42 Віденської конвенції, поліція також має право тимчасово вилучати іноземне водійське посвідчення або міжнародне, якщо скоєно правопорушення або є підозри про те, що воно не відповідає нормам законодавства, приклад судового рішення:

Про арешт майна та вилучення міжнародного посвідчення водія

Перелік країн, у яких визнається українське національне посвідчення водія

Перелік країн, у яких визнається українське національне посвідчення водія, можна переглянути у Віденській Конвенції про дорожній рух 1968 року.

Увага! Для участі в міжнародному русі, для уникнення будь-яких незручностей в будь-якому випадку рекомендуємо отримати міжнародне посвідчення водія.

Корисні посилання: