Отримання безкоштовних ліків учасниками АТО

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.Редакція була затверджена Maryna.shapoval.
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

  1. Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"
  2. Постанова Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 "Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань"
  3. Постанова Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 № 333 "Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення"
  4. Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 19.07.2005 № 360 "Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків"

Умови для отримання ліків

Згідно із ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці, які проходили службу у військових підрозділах, частинах, штабах і установах, що входили до складу діючої армії в період громадянської та Другої світової воєн, під час інших бойових операцій по захисту Батьківщини, партизани і підпільники громадянської та Другої світової воєн.
Таким чином, документом, що підтверджує статус учасника бойових дій, може бути як посвідчення учасника бойових дій, так і довідка про перебування у зоні проведення антитерористичної операції.

Умови для отримання ліків:

На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 "Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань" учасники бойових дій мають право на безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів (п. 1 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту")

Перелік лікарських засобів

З 1 січня 2018 року безоплатно і на пільгових умовах відпускатимуться лікарські засоби, включені до Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333.

Замінювати ліки на аналог, не зазначений у переліку, не можна. Аналог, не зазначений у переліку, придбавається за кошти пацієнта, які державою компенсуватися не будуть, оскільки особа не позбавлена можливості звернутися до іншої державної аптеки чи замовити необхідний препарат в цій аптеці.

Обмеження щодо отримання ліків

Зважаючи на те, що жодним нормативно-правовим актом не закріплено обмежень для отримання ліків (щодо суми, періодичності тощо) на одну особу. Особа має право на отримання тієї кількості ліків та з тією частотою, якої вона потребує, але за умови наявності рецепта лікаря.

Знеболюючі, психотропні речовини відпускаються лише ті, що зазначені в Переліку. У лікаря, що виписує рецепт, є обмеження щодо кількості таких речовин в одному рецепті. (п.1.21.2 Наказ МОЗ України від 19.07.2005 № 360)

Алгоритм отримання ліків безкоштовно чи на пільгових умовах

1. Мати рецепт лікаря.


2. Проконтролювати, щоб на рецепті обов'язково був підпис лікаря та його особиста печатка, тільки тоді він має юридичну силу.


3. Попросити лікаря вказати у рецепті міжнародні непатентовані назви ліків. Це необіхідно для того, щоб Ви могли подивитись, чи є вони у Переліку лікарських засобів та щоб провізор у аптеці міг зробити замін на аналогічний препарат тільки іншого виробника ( у випадку, якщо необхідного Вас препарату немає).


4. Запитати у лікаря адресу державної аптеки, де Ви можете отримати безкоштовні ліки (до кожної лікарні прикріплена своя державна аптека).

5. Звернутися до аптеки, закріпленої за відповідним медичним закладом, лікар якого надав рецепт, за місцем проживання особи, та пред’явити посвідчення УБД та рецепт лікаря.

Алгоритм дій у випадку відмови

1. Звернутись у письмовій формі до завідувача аптеки чи головного лікаря із запитом на отримання публічної інформації про наявність необхідних Вам препаратів.


2. Звернутись у письмовій формі із відповідним запитом до міського та обласного управління охорони здоров'я.


3. Якщо ліки потрібні Вам терміново, а на відповіді ще необхідно чекати, пам'ятайте, що Вам повинні відшкодувати кошти, витрачені на придбання ліків. Тому потрібно зберегти всі чеки, щоб звернутись до міського голови чи голови обласної державної адміністрації (залежно від того,у чиєму підпорядкуванні знаходиться аптека чи лікарня) Вашого регіону про повернення коштів.


4. Залежно від отриманої відповіді Ви можете одержати відшкодування власних витрат або оскаржити відмову у судовому порядку.