Дії громадянина у разі втрати паспорта для виїзду за кордон під час перебування за межами України

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Загальні положення

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон (закордонний паспорт) — документ, що посвідчує особу громадянина України під час перетинання державного кордону України та перебування за кордоном.

У разі втрати або викрадення під час перебування за межами України паспорта громадянином України, посольство або консульська установа України оформлюють та видають йому посвідчення особи на повернення в Україну.

Посвідчення особи на повернення в Україну (далі - посвідчення) є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України (крім випадків, передбачених законами), дає право на в’їзд в Україну, оформляється і видається закордонними дипломатичними установами України.

Куди звернутись, перелік необхідних документів

У разі втрати громадянином України паспорта для виїзду за кордон під час перебування за межами України необхідно звернутись до найближчого відділення поліції для складення заяви про втрату або крадіжку паспорта. В тексті заяви доцільно перерахувати всі візи та відмітки, які були проставлені у паспорті в країні перебування (якщо це можливо), навести перелік усіх втрачених документів, якщо крім паспорта зникло ще щось, та обставини виявлення пропажі. За результатами прийому такої заяви особі має бути виданий протокол або довідка про тимчасову відсутність закордонного паспорта.

З цією довідкою або протоколом необхідно звернутися до дипломатичної установи України за кордоном.

Перелік необхідних документів

Дипломатичній установі необхідно надати наступні документи:

 1. заяву-анкету встановленого зразка (формується представником посольства чи консульської установи);
 2. документ (протокол, довідку тощо), виданий компетентним органом іноземної держави, що підтверджує факт звернення особи щодо втрати або викрадення паспорта;
 3. документ, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та/або дає право на виїзд з України і в’їзд в Україну (у разі наявності);
 4. одну кольорову фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування (у разі оформлення посвідчення особі, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я, або у разі наявності обґрунтованих обставин, які доводять неспроможність заявника прибути до найближчої дипломатичної установи);документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (у разі подання документів законним представником);
 5. квитанція про сплату консульського збору або оригінал документа про звільнення від його сплати. За рішенням керівника дипломатичної установи у разі наявності обставин, що доводять неспроможність заявника сплатити консульський збір, посвідчення оформляється без стягнення консульського збору.

Посвідчення особи на повернення в Україну може бути видано особам без громадянства, які мають право на постійне проживання в Україні, іноземцям та особам без громадянства, яких в Україні визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, у разі втрати або викрадення ними під час перебування за кордоном виданих в Україні документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд/в'їзд  в Україну.

Вартість

За видачу посвідчення особи на повернення в Україну справляється консульський збір у розмірі 28 євро (30 доларів США).

За оформлення посвідчення особі, яка не досягла шістнадцятирічного віку, внесення даних про дитину до посвідчення законного представника, на звернення компетентного органу іноземної держави або в інших випадках, передбачених законодавством, консульський збір не стягується.

Строки розгляду питань

Оформлення та видача посвідчення здійснюються протягом одного робочого дня, але не більш як п’яти робочих днів з дня подання всіх документів і отримання консульською посадовою особою дипломатичної установи відомостей, передбачених Порядком, та сплати консульського збору.

У разі необхідності надсилання письмового запиту строк оформлення посвідчення може бути продовжено до часу отримання відповіді на такий запит, але не більш як 30 днів.

По поверненню в Україну, необхідно звернутися до відділу Державної міграційної служби та оформити новий паспорт для виїзду за кордон.

Практичні поради щодо мінімізації ризиків втрати документа, що посвідчує особу

Перш ніж подорожувати до іншої країни варто:

 1. вивчити інформацію про країну, до якої прямуєте;
 2. мати при собі електронні версії та ксерокопії важливих документів;
 3. заздалегідь записати телефони і адреси дипломатичних представництв України;
 4. вивчити ключові фрази про необхідність отримати допомогу англійською мовою;
 5. тримати закордонний паспорт при собі, гроші зберігати в різних місцях;
 6. при втраті документів відразу ж викликати поліцію і прямувати до дипломатичної установи України.