Дії громадянина у разі втрати паспорта для виїзду за кордон під час перебування за межами України

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Загальна інформація

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон (закордонний паспорт) — документ, що посвідчує особу громадянина України під час перетинання державного кордону України та перебування за кордоном.

За загальним правилом, процедура звернення до уповноважених органів внаслідок втрати закордонного паспорту є однаковою в різних країнах близького і далекого зарубіжжя.

Куди звернутись, перелік необхідних документів

У разі втрати громадянином України паспорта для виїзду за кордон під час перебування за межами України необхідно звернутись до найближчого відділення поліції для складення заяви про втрату або крадіжку паспорта. В тексті заяви доцільно перерахувати всі візи та відмітки, які були проставлені у паспорті в країні вашого перебування (якщо це можливо), навести перелік усіх втрачених документів, якщо крім паспорта зникло ще щось, та обставини виявлення пропажі. За результатами прийому такої заяви вам має бути виданий протокол або довідка про тимчасову відсутність закордонного паспорта.
З цією довідкою або протоколом необхідно звернутися в місцеве посольство України. На даному етапі може виникнути складність, якщо в посольстві документи оформлюються лише англійською мовою – в такому випадку необхідно буде зробити нотаріально засвідчений переклад довідки/протоколу.
У посольстві, за загальним правилом, заповнюється заява-анкета для отримання тимчасового посвідчення особи на повернення в Україну. Службовцям посольства необхідно надати всю запитувану документацію та інформацію про себе:

  1. поліцейську довідку або протокол,
  2. документи, які підтверджують вашу особу та громадянство (наприклад, копію внутрішнього або закордонного паспорта, водійські права, студентський квиток тощо),
  3. квитанцію про оплату консульського збору.

Законодавством передбачено, що українцям, які постраждали під час перебування за кордоном, фінансову допомогу має забезпечити держава. Для цього дипломатичним установам виділяються кошти.

Вартість

За видачу свідоцтва про право повернення в Україну справляється консульський збір 120 євро (складається з суми у 83 євро за оформлення паспорта та 37 євро за обробку даних). У випадку втрати паспорта або його пошкодження збір також складає 120 євро. За видачу паспорта дитині, яка не досягла 16 років (у разі потреби її самостійного виїзду за кордон), стягується лише збір за обробку даних при оформленні паспорта (37 євро).

Документи, що підтверджують здійснення встановлених платежів, додаються до заяви-анкети.

Строки розгляду питань

Оформлення та видача посвідчення здійснюються протягом одного робочого дня, але не більш як п’яти робочих днів з дня подання всіх документів і отримання консульською посадовою особою дипломатичної установи відомостей, передбачених Порядком, та сплати консульського збору.

По поверненню в Україну, необхідно звернутися до відділу Державної міграційної служби та оформити новий паспорт для виїзду за кордон.

Мінімізація ризиків

- вивчити інформацію про країну, до якої прямуєте;
- мати при собі електронні версії та ксерокопії важливих документів;
- заздалегідь записати телефони і адреси дипломатичних представництв України;
- вивчити ключові фрази про необхідність отримати допомогу англійською мовою;
- тримати закордонний паспорт при собі, гроші зберігати в різних місцях;
- при втраті документів відразу ж викликати поліцію і прямувати до посольства України.