Відповідальність за непостановку на облік у військовому комісаріаті

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Військовий обов'язок


Кожен громадянин має обов'язок перед рідною країною.Так, в кожного громадянина відповідно до Конституції України та Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" є обов'язок захищати свою Вітчизну, її недоторканність і цілісність території. Для підготовки Збройних сил України Закон встановлює військовий обов'язок.

Такий обов'язок включає наступні дії:

 • підготовка осіб до військової служби;
 • приписка до ділянок призову;
 • прийняття на службу (за контрактом або за призовом);
 • проходження такої служби;
 • перебування в запасі;
 • військовий резерв;
 • військовий облік.

Так, напередодні чергового призову актуальними питаннями для багатьох людей є такі: як стати на облік у військкомат; що буде якщо не стати на облік у військкомат; як отримати приписне; які наслідки, якщо не встав на облік у військкомат після служби або не отримав військовий квиток вчасно і так далі.

Як прописатися в призовній дільниці

Щороку військові комісаріати за місцем проживання приписують всіх хлопців, яким виповнилося 17 років. Період для такої прописки - січень-березень. Для прописки, людині надсилають повістку, в якій повинна бути вказана конкретна дата в який саме день необхідно прийти.

Важливо! Крім того, важливо відзначити, що обов'язок подавати інформацію військовим комісаріатам про вищевказаних хлопців покладається на всі підприємства, фірми, організації, установи освіти, їх керівників, а також, органи місцевої влади (сільські, міські та селищні ради і тд). І за недотримання цього обов'язку передбачена відповідальність. Для проведення прописки складається спеціальна комісія. Прописка є початковим обов'язковим етапом для постановки на облік. За результатами прописки людині видають посвідчення про прописку (прописне).

Як стати на облік у військкомат

Є два види обліку: призовників і військовозобов'язаних.

Так, до першої категорії відносяться:

 • прописані до ділянок;
 • громадяни, які отримали громадянство України;
 • громадяни, які приїхали на нове місце проживання або з-за кордону.

Протокол зазначає, що перебування на обліку призовників триває до моменту досягнення призовниками 27 років.

До другої категорії підлягають:

 • звільнені з військової служби в запас;
 • особи, які раніше терміну звільнилися з альтернативної служби;
 • військовозобов'язані, які переїхали в іншу місцевість;
 • звільнені з різних державних служб правопорядку або Державної податкової служби або митної, або виконавчої служби;
 • виключені з обліку Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України;
 • звільнені від призову по статті 18 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";
 • особи, яким виповнилося 27 років під час перебування на обліку призовників.

Для того, щоб стати на облік необхідно звернутися до військового комісаріату з паспортом, приписним (або військовим квитком - для обліку військовозобов'язаних) і іншими документами, що підтверджують підстави для зміни проживання, закінчення вузу і тд.

Що буде якщо не стати на військовий облік

Законодавством встановлені терміни і порядок постановки на облік в залежності від підстав для обліку.

Так, якщо людина прибула на нове місце проживання, вона зобов'язана повідомити про це комісаріат, в якому перебуває на обліку. Те ж саме стосується змін сімейного стану, стану здоров'я, місця навчання (частина 10 статті 38 Закону України"Про військовий обов'язок і військову службу" ). Так, якщо людина закінчила університет або була переведена в інший, якщо людина одружилася, поміняла роботу - про все це необхідно сповістити в військкомат протягом тижня.

Важливо! Якщо метою переїзду є зміна місця проживання або відрядження, навчання, відпустка тривалістю понад 3 місяців, призовник зобов'язаний з'явитися в комісаріат і знятися з обліку для постановки на облік за новим місцем проживання - на що у такого призовника є рівно тиждень, такий же термін для постановки на облік за новим місцем проживання.

Крім цього, якщо не стати на облік у військкомат вчасно, поліція має право розшуку, затримання і навіть доставки осіб, які ухиляються від своїх військових обов'язків відповідно до частини 3 статті 38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

За порушення правил і ухилення від обліку в РВК можливі такі наслідки:
 • оголошення в розшук, затримання і примусова доставка поліцією до військового комісаріату
 • притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності за ухилення від військового обов’язку

Так стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення правил і ухилення від обліку у військовому комісаріаті передбачає притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу від п'яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом року вчинення вищезазначеного порушення, штраф від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Кримінальна відповідальність за вчинення данного правопорушення передбачена частиною першою і передбачає покарання у вигляді штрафу до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.

Крім цього слід зазначити що КУпАП передбачає окремі штрафи на посадових осіб органів влади, керівників підприємств, організацій, установ, які своєчасно не повідомили в військкомат інформацію про наявність потенційних призовників.